Zarządzanie agregacją danych

Top  Previous  Next

Użytkownik jednostki głównej (MRiPS Warszawa) ma możliwość zarządzania agregacją (scalaniem) danych sprawozdań resortowych, sprawozdań jednorazowych, oceny zasobów pomocy społecznej, monitoringu świadczeń i zbiorów centralnych, przez określenie trybu scalania, częstotliwości wykonywania.

Centralna Aplikacja Statystyczna umożliwia następujące tryby scalania sprawozdań i zbiorów centralnych:

wg harmonogramu - automatycznie (raz dziennie o określonej godzinie):
Sprawozdania resortowe podobszaru PS, Ocena zasobów pomocy społecznej:

W procesie agregacji danych (scalania) tworzone są sprawozdania zbiorcze na każdym poziomie ścieżki sprawozdawczej, aż do poziomu jednostki, która jest głównym odbiorcą sprawozdania.

Agregacja przeprowadzana jest zaczynając od najniższego poziomu ścieżki sprawozdawczej (od jednostek zobowiązanych do uzupełnienia sprawozdania). Na podstawie przekazanych sprawozdań z tych jednostek, tworzone jest (scalane) sprawozdanie zbiorcze jednostki będącej ich odbiorcą (jednostki na kolejnym poziomie ścieżki sprawozdawczej). Utworzone sprawozdanie zbiorcze jest agregowane (scalane) na kolejnym poziomie, zgodnie ze ścieżką sprawozdawczą, dopiero w kolejnym procesie scalania sprawozdań (zgodnie z zdefiniowanym harmonogramem), jeżeli jednostka nadawcy przekazała to sprawozdanie zbiorcze do jednostki, będącej jego odbiorcą.

W utworzonym sprawozdaniu zbiorczym (scalonym) uwzględniane (scalane) są wszystkie przekazane sprawozdania, których odbiorcą jest jednostka. Utworzone sprawozdanie zbiorcze jest automatycznie aktualizowane przez system raz dziennie o określonej godzinie. W procesie aktualizacji "doscalane" są sprawozdania, które zostały przekazane od czasu ostatniego scalenia. Utworzone sprawozdanie zbiorcze jest aktualizowane do momentu jego przekazania na kolejny poziom ścieżki sprawozdawczej. Po przekazaniu sprawozdania zbiorczego na kolejny poziom ścieżki sprawozdawczej, nowo przekazane sprawozdania z jednostek podległych uwzględniane są w kolejnej wersji sprawozdania zbiorczego.

Sprawozdania resortowe podobszaru SR, SW, FA, WRiSPZ, OP-3, ES sprawozdania jednorazowe wszystkich podobszarów oraz Monitoring Świadczeń podobszarów SR,FA,SW:

W procesie agregacji danych (scalania) tworzone są sprawozdania zbiorcze na każdym poziomie ścieżki sprawozdawczej, aż do poziomu jednostki, która opublikowała formularz. Agregacja przeprowadzana jest zaczynając od najniższego poziomu ścieżki sprawozdawczej (od jednostek zobowiązanych do uzupełnienia sprawozdania). Na podstawie sprawozdań z tych jednostek, tworzone są (scalane) sprawozdania zbiorcze jednostek będących ich odbiorcą (jednostek na kolejnym poziomie ścieżki sprawozdawczej). Utworzone sprawozdania zbiorcze są następnie agregowane (scalane) na kolejnych poziomach, zgodnie ze ścieżką sprawozdawczą formularza.

W utworzonym sprawozdaniu zbiorczym (scalonym) uwzględniane (scalane) są wszystkie sprawozdania, których odbiorcą jest jednostka, w tym sprawozdania jeszcze nieprzekazane, co oznacza, że po scaleniu mogą one jeszcze podlegać modyfikacji w jednostce będącej nadawcą sprawozdania. Po modyfikacji sprawozdania w jednostce nadawcy, sprawozdanie odbiorcy jest aktualizowane dopiero w kolejnym procesie scalania sprawozdań, zgodnie z zdefiniowanym harmonogramem. Utworzone sprawozdanie zbiorcze jest również automatycznie aktualizowane przez system raz dziennie w godzinach nocnych.

Zbiory centralne:

W procesie agregacji danych (scalania) tworzone są zbiory zbiorcze na poziomie Wojewódzkim i Ministerstwa.

Agregacja przeprowadzana jest zaczynając od najniższego poziomu ścieżki sprawozdawczej (od jednostek zobowiązanych do wczytania zbioru centralnego). Na podstawie przekazanych zbiorów z tych jednostek, tworzony jest (scalany) zbiór zbiorczy jednostki będącej ich odbiorcą (jednostki na poziomie Województwa). Utworzony zbiór zbiorczy jest agregowany (scalany) na kolejnym poziomie (na poziomie Ministerstwa), dopiero w kolejnym procesie scalania zbiorów centralnych (zgodnie z zdefiniowanym harmonogramem), jeżeli jednostka na poziomie Wojewódzkim zatwierdziła ten scalony zbiór centralny.

W utworzonym zbiorze zbiorczym (scalonym) uwzględniane (scalane) są wszystkie przekazane zbiory, których odbiorcą jest jednostka. Utworzony zbiór zbiorczy jest automatycznie aktualizowany przez system raz dziennie w godzinach nocnych. W procesie aktualizacji "doscalane" są zbiory, które zostały przekazane od czasu ostatniego scalenia. Utworzony zbiór zbiorczy jest aktualizowany do momentu jego zatwierdzenia. Po zatwierdzeniu zbioru zbiorczego, nowo przekazane zbiory z jednostek podległych uwzględniane są w kolejnej wersji zbioru zbiorczego.

przy przekazaniu - automatycznie (na bieżąco) po przekazaniu sprawozdania/zbioru przez jednostkę podległą

 Po przekazaniu sprawozdania/zbioru przez jednostkę podległą tworzone jest sprawozdanie/zbiór zbiorcze (scalone) dla jednostki będącej odbiorcą sprawozdania/zbioru. Jeżeli dla odbiorcy utworzono już sprawozdanie/zbiór zbiorczy, to nowo przekazane sprawozdanie/zbiór jest "doscalane" do sprawozdania/zbioru zbiorczego - następuje aktualizacja sprawozdania/zbioru jednostki będącej odbiorcą dla przekazywanego sprawozdania/zbioru.

 Użytkownik ma możliwość decydowania o tym czy sprawozdanie/zbiór ma być ujęte w sprawozdaniu/zbiorze zbiorczym, poprzez modyfikację sprawozdania/zbioru zbiorczego i usunięcie lub dodanie sprawozdań/zbiorów z jednostek podległych.

ręcznie - poprzez wykonanie operacji dotyczącej scalenia sprawozdań, zbiorów centralnych
Sprawozdania resortowe podobszaru PS:

Poprzez wykonanie operacji Scalanie sprawozdań. Wykonanie operacji powoduje utworzenie sprawozdania zbiorczego na poziomie jednostki Użytkownika. W sprawozdaniu zbiorczym ujmowane są wszystkie przekazane/zatwierdzone sprawozdania, dla których jednostka Użytkownika wskazana jest jako odbiorca sprawozdania.

Sprawozdania resortowe podobszaru SR, SW, FA, WRiSPZ, OP-3, ES, sprawozdania jednorazowe wszystkich podobszarów, Ocena zasobów pomocy społecznej:

Poprzez wykonanie operacji Wykonaj scalenie sprawozdań. Ręczne scalenie sprawozdań może wykonać Użytkownik jednostki, będącej odbiorcą sprawozdania, który posiada uprawnienie do wykonywania scalania sprawozdań - "Wykonaj scalenie sprawozdań (SJ0273O)". Podczas wykonywania tej operacji użytkownik wskazuje, poprzez ustawienie daty, godziny lub opcji "natychmiast", kiedy rozpocząć powinien się proces scalania sprawozdań.

Ręczne scalanie sprawozdań jest zadaniem wykonywanym w tle. Oznacza to, że po wykonaniu operacji przez użytkownika, w zadanym czasie, do kolejki zadań systemu dodawane jest zadanie scalania sprawozdań. Rzeczywisty czas wykonania zadania zależy od aktualnego obciążenia systemu innymi zadaniami.

W ramach procesu agregacji, w sprawozdaniu zbiorczym ujmowane (scalanie) są sprawozdania jeszcze nieprzekazane, co oznacza, że po scaleniu mogą one jeszcze podlegać modyfikacji w jednostce będącej nadawcą sprawozdania.

W procesie agregacji danych (scalania) tworzone są sprawozdania zbiorcze na każdym poziomie ścieżki sprawozdawczej, aż do poziomu jednostki, która uruchomiła proces. Agregacja przeprowadzana jest zaczynając od najniższego poziomu ścieżki sprawozdawczej - od jednostek zobowiązanych do uzupełnienia sprawozdania. Na podstawie sprawozdań z tych jednostek, tworzone są (scalane) sprawozdania zbiorcze jednostek będących ich odbiorcą (jednostek na kolejnym poziomie ścieżki sprawozdawczej). Utworzone sprawozdania zbiorcze są następnie agregowane (scalane) na kolejnych poziomach, zgodnie ze ścieżką sprawozdawczą formularza.

Zbiory centralne:

Poprzez wykonanie operacji Scalanie zbiorów centralnych. Wykonanie operacji powoduje utworzenie zbioru centralnego zbiorczego na poziomie jednostki Użytkownika. W zbiorczym zbiorze centralnym ujmowane są wszystkie przekazane/zatwierdzone zbiory centralne, dla których jednostka Użytkownika wskazana jest jako odbiorca zbioru.

W celu przejścia do ustawień agregacji danych sprawozdań i zbiorów centralnych, wybieramy pozycję Zarządzanie agregacją danych. Otworzy się okno "Lista ustawień agregacji danych", w którym możemy przeglądać lub modyfikować ustawienia agregacji dla poszczególnych sprawozdań i zbiorów centralnych.

 

zarzadzanie agregacja_1

 

Każdy rodzaj danych posiada początkowe ustawienia trybu scalania:

Sprawozdania resortowe PS - ręcznie;
Sprawozdania resortowe SR, SW, FA, WRiSPZ,OP-3 - wg harmonogramu;
Sprawozdania resortowe ES - przy przekazaniu;
Sprawozdania jednorazowe PS - przy przekazaniu;
Sprawozdania jednorazowe SR, SW, FA, WRiSPZ, OP-3, KDR - wg harmonogramu;
Monitoring Świadczeń PS - przy przekazaniu;
Monitoring Świadczeń SR, FA, SW - wg harmonogramu;
Ocena zasobów pomocy społecznej - ręcznie;
Zbiory centralne PS, SR, SW, FA - przy przekazaniu.

Dla każdego rodzaju danych (Sprawozdania resortowe PS, SR, SW, FA, WRiSPZ, OP-3, ES, Monitoring świadczeń PS, SR, FA, SW, Sprawozdania jednorazowe PS, SR, SW, FA, WRiSPZ, OP-3, KDR, Ocena zasobów pomocy społecznej, Zbiory centralne PS, SR, SW, FA) możemy ustawić inny tryb scalania.

 

Aby zmodyfikować początkowe ustawienia agregacji danych, zaznaczamy wybrany rodzaj danych i wybieramy ikonę Edycja. W oknie "Ustawienia agregacji danych" określamy Tryb scalania dla wybranego rodzaju danych.

zarzadzanie agregacja_2

W tym celu zaznaczamy odpowiednią opcję: ręcznie, przy przekazaniu, wg harmonogramu.

Dla trybu wg harmonogramu określamy Częstotliwość scalania, tzn. co ile godzin/dni ma następować automatyczna agregacja danych. W polu Pierwsze wykonanie określamy termin wykonania pierwszego scalenia danych (datę, godzinę).

Zatwierdzamy wprowadzone zmiany dla ustawień agregacji danych ikoną Akceptuj.

 

Dla zdefiniowanych ogólnych ustawień agregacji sprawozdań resortowych i sprawozdań jednorazowych możemy zdefiniować wyjątki, tzn. możemy określić oddzielne ustawienia scalania dla wybranego formularza sprawozdania resortowego lub jednorazowego.

W tym celu na liście ustawień agregacji danych zaznaczamy ustawienie agregacji dla sprawozdań resortowych lub sprawozdań jednorazowych i wykonujemy operację Wyjątki od ustawień agregacji danych.

Otworzy się okno "Lista wyjątków od ustawień agregacji danych", zawierające listę zdefiniowanych wyjątków dla wybranego ustawienia.

 

W celu dodania nowego wyjątku, wybieramy ikonę Dodaj. W oknie "Ustawienia agregacji danych" określamy Symbol formularza, dla którego chcemy zdefiniować wyjątek, oraz Tryb scalania (ręcznie, przy przekazaniu, wg harmonogramu).

zarzadzanie agregacja_4

Dla trybu wg harmonogramu określamy Częstotliwość scalania, tzn. co ile godzin/dni ma następować automatyczna agregacja danych. W polu Pierwsze wykonanie określamy termin wykonania pierwszego scalenia danych (datę, godzinę).

Zatwierdzamy wprowadzone ustawienia ikoną Akceptuj. Zdefiniowane ustawienia wyjątku zostaną dodane na liście wyjątków od ustawień agregacji dla wybranego rodzaju danych.