Zbiory centralne

Start  Poprzedni  Dalej

Wybranie podczas logowania aplikacji "Zbiory centralne" umożliwia przeglądanie szczegółów zbiorów centralnych, wykonanie raportu kompletności dla zbiorów centralnych oraz eksport zawartości zbioru centralnego do pakietu statystycznego.

Po wybraniu aplikacji "Zbiory centralne" pojawi się okno "Wybór okresu", w którym możemy wskazać rok i kwartał, którego dotyczą zbiory centralne, z którymi będziemy pracować.

 

z_gus_wybor okresu

 

Po wybraniu okresu otworzy się okno "Zbiory centralne za [wybrany okres]", zawierające tylko zbiory za wskazany okres.

W oknie mamy możliwość:

- wykonania raportu kompletności dla ostatnich wersji zbiorów centralnych. W raporcie kompletności użytkownik GUS widzi zbiory dopiero po ich scaleniu w ministerstwie i zatwierdzeniu nagłówka ministerialnego. Z rozwijanego menu wybieramy operację Raport kompletności:

 

raport08

 

Następnie w oknie "Raport kompletności" określamy:

 

okres_spraw

 

okres sprawozdawczy, za który chcemy otrzymać raport: Rok i Kwartał, format raportu: HTML lub Excel, zaznaczamy czy raport ma zawierać wszystkie jednostki, czy tylko te, które nie przysłały zbiorów centralnych. Pozostawienie zaznaczonej opcji Pokaż tylko województwa spowoduje, że kolejność wyświetlenia nazw ośrodków na raporcie będzie związana z przynależnością do województwa. Określamy czy raport ma być wykonany narastająco od początku roku czy tylko za wskazany kwartał (opcja Czy narastająco).

W sekcji Lista województw do wykonania raportu za pomocą ikony Dodaj możemy wskazać województwa, dla których chcemy wykonać raport. Jeżeli nie wskażemy żadnych województw, raport zostanie wykonany dla wszystkich województw.

 

Po wybraniu ikony akceptuj pojawi się wynikowy raport:

 

raport_kompl_gus

 

Na końcu raportu znajduje się tabela z podsumowaniem:

 

raport_kompl_gus2

 

Aby zakończyć pracę z raportem kompletności, zamykamy okno przeglądarki powracając na listę zbiorów centralnych.

 

- wysłania zawartości zbioru centralnego do pakietu statystycznego, co pozwala na wprowadzenie tych danych, np. do arkusza kalkulacyjnego MS Excel i uzyskania dowolnego zestawienia:

 

zb_GUS

 

Szczegółowy opis wykonania tej czynności znajduje się w rozdziale "Eksport danych do pliku tekstowego".

 

Użytkownik GUS ma możliwość wykonywania tej operacji dla zbiorów centralnych scalonych i zatwierdzonych zarówno na poziomie ministerialnym, jak i wojewódzkim.