Definiowanie reguł

Top  Previous  Next

Aby dla utworzonego okresu móc przeprowadzić kontrolę zgodności danych, należy dla tego okresu zdefiniować i włączyć reguły kontrolujące zgodność sprawozdań i zbiorów centralnych. W tym celu na liście kontrolowanych okresów dla formularza zaznaczamy dany okres i wykonujemy operację Wyświetlenie listy reguł.

 

kontrola zgodnosci_4

 

W oknie "Lista reguł" w celu dodania nowej reguły wybieramy ikonę Dodaj. Pojawi się okno "Dane reguły", w którym:

 

kontrola zgodnosci_3

 

podajemy Nazwę reguły,
określamy w jakiego typu jednostkach ma ona obowiązywać, można zaznaczyć kilka typów jednostek,
zaznaczamy czy reguła ma być włączona, domyślnie dodawana reguła jest włączona.
podajemy treść reguły:
oPrzycisk Wstaw komórkę służy do wstawiania komórek z aktualnego formularza. Jego użycie otwiera okno sprawozdania z możliwością dodania jego komórek do treści reguły (w komórce jest przycisk do wstawiania jej do treści reguły).
oPrzycisk Wstaw ze zbioru służy do wstawiania danych zbioru centralnego. Jego użycie otwiera okno "Wybór parametru ZBC".

 

wybor parametru zbc

 

W oknie wskazując odpowiednią Grupę i Wartość, określamy jakie dane zbioru centralnego mają zostać wykorzystane w treści reguły.

Wybraną grupę danych ze zbioru centralnego, które mają zostać wykorzystane w treści reguły, możemy dodatkowo ograniczyć, dodając odpowiednie ograniczenia. W tym celu w sekcji Ograniczenia przy polu Nazwa, wybieramy przycisk strzalka. Otworzy się lista ograniczeń, na której wskazujemy odpowiednie ograniczenie. Lista ograniczeń zawiera tylko ograniczenia utworzone przez jednostkę użytkownika, przypisane do wybranej grupy. Aby dodać nowe ograniczenie, wybieramy ikonę Dodaj. W oknie "Ograniczenie ZBC" podajemy Nazwę i Opis ograniczenia, Krok cyklu oraz definiujemy Warunki ograniczenia.

 

ograniczenia_ZBC

Podając Krok cyklu odwołujemy się do zbioru centralnego, przesuwając się o zadany okres, który określony jest poprzez cykl zbioru centralnego, np. przy kontroli zgodności za IV kwartał, jeżeli zdefiniowaliśmy krok cyklu "-1", wartość zostanie pobrana ze zbioru centralnego za III kwartał.

W sekcji Warunki ograniczenia mamy możliwość zdefiniowania warunku, ograniczającego dane zbioru centralnego, poprzez wyszukanie tych danych, w których wybrany atrybut przyjmuje wartości spełniające zdefiniowany warunek.

Aby zdefiniować warunek ograniczenia, wybieramy ikonę Dodaj. Otworzy się okno "Lista atrybutów ZBC", w którym wskazujemy atrybut danych zbioru centralnego, który chcemy uwzględnić w definiowanym warunku ograniczenia.

atrybuty_ZBC

Wybór atrybutu zatwierdzamy ikoną Akceptuj. Wybrany atrybut pojawi się w pierwszym polu, dla niego należy zdefiniować warunek ograniczenia, wybierając odpowiedni operator logiczny z rozwijalnej listy (w kolejnym polu) i w ostatnim polu podając pożądaną wartość atrybutu. Jeżeli wybrany atrybut jest wartością ze słownika centralnego, to za pomocą przycisku z_rozwin będziemy mogli wskazać poszczególne elementy słownika.

Zdefiniowane ograniczenie zatwierdzamy ikoną Akceptuj. Powracamy do okna "Lista ograniczeń ZBC".

Wprowadzone parametry zatwierdzamy ikoną Akceptuj. W treści reguły zostanie wprowadzona odpowiednia formuła wyrażenia.

 

oPrzycisk Wstaw funkcję służy do wstawiania funkcji zaokrąglającej wartość wyrażenia. Istnieje możliwość ustawienia zaokrąglenia: "ZAOKR.GORA" - liczba zostanie zaokrąglona w górę (w kierunku od zera), "ZAOKR.DOL" - liczba zostanie zaokrąglona w dół (w kierunku do zera) oraz "ZAOKR" - liczba zostanie zaokrąglona do określonej liczby cyfr. Po wybraniu funkcji wpisujemy wyrażenie, które ma być zaokrąglane, a następnie określamy dokładność liczby po przecinku.

 

funkcja

 

oPrzycisk Wyczyść służy do usuwania treści wprowadzonej reguły.
oPrzycisk Kasuj służy do usuwania ostatnio wprowadzonego znaku.
oPrzyciski j_nawigacja służą do nawigacji po treści reguły.
oPrzycisk Cofnij służy do cofania ostatniej czynności.
oPrzycisk Ponów służy do przywrócenia zmiany dokonanej przyciskiem Cofnij.
oPrzyciski AND, OR, NOT, MOD służą do wprowadzania operacji logicznych.

Uwaga! Operacje logiczne oraz liczby można wprowadzać za pomocą zwykłej klawiatury.

oPrzycisk Sprawdź składnię służy do weryfikacji poprawności treści reguły.

Po zdefiniowaniu reguły wybieramy ikonę Akceptuj.

Zdefiniowaną regułę możemy usunąć, wybierając przycisk Usuń, modyfikować, wybierając przycisk Edycja, przeglądać, wybierając przycisk Przeglądanie.

Zdefiniowane reguły możemy zaprezentować w formularzu sprawozdania. W tym celu na liście reguł lub na liście kontrolowanych okresów i wykonujemy operację Prezentacja reguł w formularzu. Otworzy się okno przeglądarki, zawierające identyfikatory komórek formularza. W górnej części okna znajdują się zdefiniowane reguły, wskazanie danej reguły za pomocą myszy podświetli w formularzu odnoszące się do niej komórki.

Użytkownik ma możliwość włączania lub wyłączania reguł. Włączenie reguły powoduje, że podczas kontroli zgodności sprawozdań, zbiorów centralnych jest ona brana pod uwagę, w przeciwnym przypadku jest pomijana. Aby włączyć/wyłączyć regułę, w oknie "Lista reguł" zaznaczamy radiobutton wybraną regułę i wykonujemy operację Włącz/Wyłącz regułę.

Uwaga! Reguły walidujące zgodność danych możemy w dowolnym momencie dodawać, modyfikować, usuwać, włączać/wyłączać, nawet jeżeli zgodność sprawozdań i zbiorów centralnych w danym okresie została już sprawdzona lub jest w trakcie sprawdzania. Modyfikacja reguł dla sprawdzonego okresu spowoduje konieczność ponownego sprawdzenia. Modyfikacja reguł w trakcie sprawdzania zgodności sprawozdań i zbiorów centralnych spowoduje przerwanie tego procesu, oraz konieczność ponownego jego uruchomienia. W obu przypadkach, po dokonaniu zmian w regułach status danego okresu zmieni się na "zmodyfikowano reguły". W takiej sytuacji, aby sprawdzić zgodność danych sprawozdań i zbiorów centralnych, na podstawie zmodyfikowanych reguł, należy ponownie wykonać operację "Kontrola zgodności danych".