Obsługa sprawozdań

Top  Previous  Next

Aby rozpocząć pracę ze sprawozdaniami OZPS, w menu znajdującym się z lewej strony, wskazujemy jednostkę: własną lub podległą. Otworzy się lista sprawozdań OZPS wybranej jednostki.

ocena_16

Jeżeli podczas logowania lub później wybraliśmy okres sprawozdawczy formularza OZPS, na którym chcemy pracować, to lista jednostek jest ograniczona do tych, które biorą udział w procesie zbierania sprawozdania według ścieżki sprawozdawczej. Może się więc okazać, że wpisując w pole wyszukiwania nazwę jednostki znajdującej się na naszym terenie, system jej nie znajdzie na liście, ponieważ formularz OZPS o wybranym okresie sprawozdawczym nie był do niej kierowany. Ponadto w zależności od stanu zbierania i sprawdzania sprawozdań nazwy jednostek są pokolorowane zgodnie z legendą widoczną w dolnej części okna.

Kolory te mówią użytkownikowi na jakim etapie jest sprawozdanie z danego ośrodka:

brak sprawozdan - dane sprawozdanie nie zostało wczytane do aplikacji lub sprawozdanie nie zostało jeszcze zatwierdzone.
czesciowo wczytane - dane sprawozdanie wczytała przynajmniej jedna jednostka sprawozdająca pośrednio/bezpośrednio lub przynajmniej jedna jednostka z danego obszaru.
niepoprawnie wczytane - dla danego sprawozdania istnieją reguły walidujące, które są niepoprawne lub brak danych do sprawdzenia reguły.
niesprawdzone sprawozdanie - nie sprawdzono wszystkich reguł walidujących dla danego sprawozdania lub definicje reguł uległy zmianie. W takim przypadku należy sprawdzić poprawność reguł.
poprawne sprawozdanie - dla danego sprawozdania sprawdzono wszystkie reguły walidujące i są one poprawne.
zweryfikowane sprawozdanie - dane sprawozdanie zostało ustawione przez Użytkownika jako zweryfikowane.

 

Link odswiez_kolory uaktualnia listę sprawozdań w przypadku jednoczesnej pracy kilku użytkowników.

Jednostki na liście są ułożone hierarchicznie, czyli po zaznaczeniu powiatu rozwinie się lista jednostek gminnych położonych na terenie wybranego powiatu. Można wyłączyć podział na powiaty i spowodować tym samym, że po wybraniu województwa widoczna będzie lista wszystkich jednostek posortowana alfabetycznie. Wyłączenie/włączenie podziału na powiaty odbywa się po wybraniu opcji Wyłącz/Włącz widok powiatów j_widok_powiatow, znajdującej się w dolnej części okna.

Uwaga! Wyłączenie/włączenie widoku powiatów jest zapamiętywane przy zmianie roli przez użytkownika oraz pomiędzy kolejnymi logowaniami.

Uwaga! Za pomocą parametru użytkownika "Podział menu jednostek na powiaty" możemy określić czy menu jednostek ma być wyświetlane z podziałem na powiaty. Jeżeli chcemy, aby drzewo jednostek było wyświetlane z podziałem na powiaty, należy w ustawieniach konta użytkownika włączyć (ustawić wartość parametru na "Tak") parametr "Podział menu jednostek na powiaty", w przeciwnym razie wyłączyć (ustawić wartość parametru na "Nie"). Szczegółowy opis znajduje się w rozdziale Parametry użytkownika.

Aby wyszukać potrzebną jednostkę w pole szybkiego wyszukiwania wpisujemy jej nazwę (lub KESO), np. Michałowice i wybieramy ikonę Szukaj jednostki lub klawisz ENTER na klawiaturze, po wyszukaniu jednostek automatycznie otworzy się menu Znajdź jednostkę z listą odnalezionych jednostek (podświetlana jest aktualnie wybrana jednostka). Aby zmienić jednostkę, należy wybrać odpowiednią pozycję z menu j_znajdz_jednostke, znajdującą się powyżej pola wyszukiwania jednostek.

Po przekazaniu sprawozdania przez jednostkę podległą, jeżeli jest już sprawozdanie zbiorcze, to nowo przekazane sprawozdanie jest "doscalane" do sprawozdania zbiorczego, a jeżeli nie ma jeszcze na liście sprawozdania zbiorczego, to zostanie ono automatycznie utworzone i będzie miało status "niezatwierdzone".

Użytkownik ma możliwość decydowania o tym czy sprawozdanie ma być ujęte w sprawozdaniu zbiorczym, poprzez modyfikację sprawozdania zbiorczego i usunięcie lub dodanie sprawozdań z jednostek podległych.

Po przekazaniu kolejnej wersji sprawozdania przez jednostkę sprawozdanie zbiorcze jest przeliczane (scalane ponownie). Jeżeli użytkownik wcześniej usunął z listy sprawozdań scalonych sprawozdanie z tej jednostki, wówczas przekazanie kolejnej wersji nie scali sprawozdania, użytkownik musi sam je dodać modyfikując listę sprawozdań scalonych w sprawozdaniu zbiorczym.

Jeżeli w sprawozdaniu zostały umieszczone komórki z wartościami automatycznie wyliczanymi przez aplikacje dziedzinowe (WAW), to fakt ten sygnalizowany jest użytkownikowi:

- w komunikacie o publikacji formularza;

- na liście sprawozdań, w kolumny Status, dla sprawozdania zawierającego WAW, wyświetlona jest dodatkowa ikona waw.

Kolor ikony dla sprawozdania zawierającego WAW informuje o stanie przekazania WAW przez aplikację dziedzinową:

Ikona WAW w kolorze czerwonym oznacza, że aplikacja dziedzinowa nie przekazała WAW niezbędnych do zasilenia sprawozdania;
Ikona WAW w kolorze zielonym oznacza, że aplikacja dziedzinowa przekazała WAW niezbędne do zasilenia sprawozdania;
Ikona WAW w kolorze pomarańczowym oznacza, że aplikacja dziedzinowa przekazała/zaktualizowała WAW niezbędne do zasilenia sprawozdania, po ostatniej modyfikacji sprawozdania przez użytkownika. W związku z tym wypełnione wcześniej przez użytkownika wartości w komórkach sprawozdania mogą być już nieaktualne i zalecane jest ponowne wykonanie operacji wypełniania sprawozdania. Po wybraniu operacji system wyświetli komunikat informujący użytkownika o tym fakcie, wraz z pytaniem, czy zasilić komórki sprawozdania na podstawie wartości przesłanych przez aplikację dziedzinową. Wybranie w komunikacie przycisku Tak spowoduje zasilenie komórek sprawozdania aktualnymi wartościami przekazanymi przez aplikację dziedzinową. Wybranie przycisku Nie spowoduje, że komórki nie zostaną zasilone aktualnymi wartościami przekazanymi przez aplikację dziedzinową.

W poniższych rozdziałach zostały opisane operacje, jakie możemy realizować dla sprawozdań OZPS.